Muzyka Karłowicza w „Murowańcu” – zapraszamy na koncert!

Dodane przez recepcja, dnia 05/02/2016

8 lutego 2016 roku będziemy obchodzić 107. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza. Z tej okazji w piątek 12 lutego w naszym Schronisku odbędzie się koncert i spotkanie upamiętniające jego postać.

Mieczysław Karłowicz był jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku. Mimo, iż urodził i wychował się w dalekim Wiszniewie (obecnie wieś położona na terenie Białorusi), już w dzieciństwie przyjeżdżał z matką i rodzeństwem do Zakopanego. Poznawał Tatry dzięki licznym wycieczkom prowadzonym przez znanych przewodników, z czasem jednak rozpoczął działalność indywidualną. Wspinał się latem i zimą, był autorem kilku pionierskich przejść (m.in. jako pierwszy wszedł zimą na Kościelec, Żółtą Turnię czy Wołoszyn). Mieczysław Karłowicz był nie tylko wybitnym taternikiem, ale także narciarzem. Szkolony przez samego Mariusza Zaruskiego jako pierwszy przeszedł na nartach z Hali Gąsienicowej do Szczyrbskiego Plesa. Mimo, że w twórczości muzycznej Karłowicza brakuje ewidentnego nawiązania do folkloru zakopiańskiego, Tatry były dla artysty ważnym źródłem przeżyć duchowych. Kompozytor pozostał w ukochanych górach już na zawsze. 8 lutego 1909 roku podczas niewymagającej wycieczki narciarskiej nad Czarny Staw Gąsienicowy zginął pod lawiną, która po dużych opadach śniegu zeszła w okolicach Małego Kościelca. Wydarzenie to przyczyniło się bezpośrednio do powołania do dziś istniejącego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Miejsce tragicznej śmierci artysty upamiętnia granitowy pomnik, tzw. „Kamień Karłowicza”, który można dostrzec w dole po lewej stronie niebieskiego szlaku prowadzącego ze schroniska „Murowaniec” nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Postać Karłowicza historycznie jest silnie związana z naszym schroniskiem, dlatego planujemy w tym roku włączyć się w obchody rocznicy śmierci kompozytora. Z tego powodu serdecznie zapraszamy wszystkich na koncert pieśni Mieczysława Karłowicza w wykonaniu znanej sopranistki Pauliny Martini z udziałem uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej z Zakopanego. Wydarzenie odbędzie się w jadalni naszego Schroniska w piątek 12 lutego 2016 roku o godzinie 16:00. Koncert poprzedzi prelekcja Wojciecha Szatkowskiego. Znany przewodnik tatrzański, historyk narciarstwa, autor wielu popularnych publikacji na temat narciarstwa i historii Podhala, na co dzień pracownik Muzeum Tatrzańskiego przybliży zgromadzonym postać Karłowicza oraz opowie o ciekawych wątkach z historii schroniska.

Wstęp wolny! Nie może Was zabraknąć!

ZAPRASZAMY! :)

Źródło: http://tpn.pl/files/news/editor/files/Foldery/mieczyslaw_karlowicz.pdf (folder informacyjny Tatrzańskiego Parku Narodowego na temat działalności Mieczysława Karłowicza w Tatrach – warto przeczytać!)

Wakacje 2015 – rezerwacja noclegów

Dodane przez recepcja, dnia 18/07/2015

Przypominamy, że Schronisko „Murowaniec”, ze względu na ograniczające przepisy, nie udziela noclegów na podłodze. Rezerwacji należy dokonać telefonicznie lub mailowo. Informujemy także, że wszystkie miejsca w naszym Schronisku objęte są rezerwacją.

Święta w Murowańcu

Dodane przez Murowaniec, dnia 17/12/2014

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA 2014

Kiedy: 24-26.12.2014
Gdzie: Murowaniec
Opis: Zapraszamy do spędzenia tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia w świątecznej atmosferze schroniska. W naszym menu tradycyjnie pojawią się potrawy wigilijne.

swieta

XI Karpacki Finał WOŚP

Dodane przez Murowaniec, dnia 16/12/2014

W MIEŚCIE WYSTARCZY WYJŚĆ NA ULICĘ ABY WRZUCIĆ PIENIĄŻEK DO PUSZKI. PRAWDZIWYM WYZWANIEM JEST ZIMOWA WYPRAWA DO SKARBONKI, W GÓRY!

Przez cały finałowy weekend w „grających” schroniskach otwarte będą orkiestrowe sklepiki, z których dochód trafi w całości na konto WOŚP, a w niedzielę wolontariusze wyruszą ze skarbonkami na szlaki.

Wybierzcie się zatem w drugi weekend stycznia w góry, aby przyjemne połączyć z pożytecznym: wycieczkę ze wsparciem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I zabierzcie ze sobą duuuuużo pieniędzy, bo w orkiestrowych sklepikach będzie można uzupełnić swój ekwipunek turystyczny, płacąc mniej, niż na nizinach.

www.orkiestra.e-beskidy.com

baner-wosp